Fragment ze Szkoły przetrwania:
"Uwolnienie ładunku elektrycznego, który zebrał się w chmurach, może być szczególnie niebezpieczne na wzniesieniach lub gdy to wy jesteście najwyższym obiektem w okolicy. W czasie burzy trzymajcie się z daleka od grzbietów wzniesień, wysokich drzew i samotnych głazów. Podążajcie ku nisko położonemu, równemu terenowi i połóżcie się tam płasko.
Izolacja
Jeżeli nie możecie oddalić się od wysokich obiektów, ale macie ze sobą coś suchego, co może stanowić izolację, to usiądźcie na tym. Buty o gumowych podeszwach sprzyjają izolacji, ale nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Nie siadajcie na niczym, co jest wilgotne. Dobrą izolację stanowi zwój suchej liny wspinaczkowej. Schylcie głowę i przyciągnijcie kolana do piersi, unieście przy tym stopy ponad ziemię, a końce kończyn przyciągnijcie do siebie. Nie dotykajcie rękami do ziemi, bo mogłoby to dać kontakt przewodzący piorun. Jeżeli nie macie nic, co izolowałoby was od ziemi, połóżcie się na niej możliwie płasko.
Trzymajcie się blisko ziemi!
Nadchodzące uderzenie pioruna można czasem wyczuć po mrowieniu skóry i uczuciu, że włosy stają dęba. Jeżeli stoicie, natychmiast rzućcie się na ziemię: najpierw opadnijcie na kolana, rękami dotknijcie ziemi. W przypadku uderzenia piorunem ładunek obierze najłatwiejszą drogę ku ziemi - czyli przez ręce, ominie zaś tułów, i zaoszczędzi może w ten sposób wasze serce, którego zatrzymanie prowadzi do śmierci z niedotlenienia. Błyskawicznie przejdźcie do leżenia na płask.
Gdy w pobliżu biją pioruny, nie trzymajcie w rękach przedmiotów metalowych i nie zbliżajcie się do konstrukcji metalowych, na przykład płotów. Jednak nie odrzucajcie sprzętu, jeżeli w ten sposób mielibyście go utracić (na przykład w czasie wspinaczki). Suchy czekan z drewnianym styliskiem jest dobrze izolowany, choć na jego końcu mogą pojawić się iskrzenia. Niebezpieczne jest dotykanie dużych przedmiotów metalowych, ponieważ indukują duże napięcie.
Schronienie
Jedno z najlepszych miejsc do schronienia się przed burzą znajduje się w głębokiej jaskini, przynajmniej 3 m od wejścia do niej, jeśli wokół was jest minimum 1 m wolnej przestrzeni. W górach nie chrońcie się we wlocie do jaskini czy pod nawisem skalnym, gdyż w takiej przerwie może nastąpić przeskok wyładowania. Niewielkie otwory w skale często są końcami pęknięć, którymi przesącza się woda, i które automatycznie stają się kanałami dla wyładowań."
Za:
J. Wiseman, SAS. Szkoła przetrwania, Warszawa 2001, s. 547.
Możliwe, że się Wam przyda 😀
449
lip 22 2007
Pioruny
Fragment ze Szkoły przetrwania:
Izolacja
Trzymajcie się blisko ziemi!
Schronienie
J. Wiseman, SAS. Szkoła przetrwania, Warszawa 2001, s. 547.
Możliwe, że się Wam przyda 😀
By unicorn • General • 0